Obrączki z białego czy żółtego złota?

Wybierając obrączki ślubne, w pierwsze kolejności decydujemy zwykle o tym z jakiego rodzaju złota mają być wykonane, a dopiero wybieramy wzór, odpowiedni rozmiar itd. Przyjrzyjmy się dzisiaj temu czym tak naprawdę różni się białe złoto od tak zwanego złota żółtego. Różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami złota nie kończą się bowiem wyłącznie na wyglądzie.

Obrączki z białego złota

Białe złoto zyskało, w przeciągu ostatnich kilku czy nawet kilkunastu lat, ogromną popularność. Stop ten posiada jasną, przypominająca nieco platynę barwę, którą zawdzięcza domieszce niklu i cynku. Głównymi zaletami obrączek z białego złota jest to, że są one odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Białe złoto jest twardsze niż złoto żółte, a dodatkowo nie czernieje i nie matowieje z czasem.

Minusem obrączek z białego złota może być wspomniana wcześniej domieszka niklu. Metal ten może wywoływać, u niektórych reakcje alergiczne. Szacunki mówią o tym, że nikiel może uczulać nawet około 10% populacji. Jeśli więc planujesz kupić obrączki z białego złota, z nigdy wcześniej nie nosiłaś lub nosiłeś biżuterii z tego rodzaju kruszcu, koniecznie sprawdźcie czy nie jesteście uczuleni. Wystarczy ponosić przez jakiś czas element biżuterii z białego złota i sprawdzić czy wywoła on jakaś reakcję skórną.

Obrączki z żółtego złota

Myśląc o złocie zwykle staje nam przed oczami właśnie tak zwane „żółte złoto” czyli najbardziej klasyczna odmiana tego szlachetnego metalu. Jeśli chodzi o obrączki ślubne to najczęściej spotykana próba złota, z którego są zrobione to tak zwana próba 585 czyli 14 karatów. Obrączki z żółtego złota bardzo rzadko wywołują reakcje alergiczne gdyż nie ma w nich dodatku niklu. Ich minusem może być natomiast nieco większa podatność na uszkodzenia mechaniczne, niż w przypadku białego złota. Żółty stop złota jest po prostu bardziej miękki.

Oczywiście, przy zakupie obrączek, macie również inne opcje jak na przykład obrączki dwukolorowe czy takie wykonane z platyny czy tytanu.

Obrączki z białego czy żółtego złota

Joanna

Joanna

Miłośniczka czworonogów zakręcona na punkcie dnia, w którym mówimy sakramentalne "TAK".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *