Ślubne wróżby i przesądy

Z ceremonią zaślubin i weselem wiążą się dziesiątki, jeśli nie setki, mniejszych i większych wróżb, przesądów, wierzeń i tradycji. Wiele z nich ma korzenie historyczne i wywodzi się z dawnych czasów, wierzeń naszych przodków itd. Z kolei inne przywędrowały do nas zza oceanu na fali fascynacji kulturą amerykańską. Oto krótki przegląd ślubnych przesądów i wierzeń związanych z tym specjalnym dniem.

Najbardziej znany ślubny przesąd mówi o tym, że Panna Młoda, w dniu ślubu, powinna mieć na sobie coś: nowego, pożyczonego, starego i niebieskiego. Kolor niebieski ma zapewnić wierność przyszłego małżonka i potomstwo, coś starego ma symbolizować lojalność najbliższych. Coś pożyczonego ma zapewnić dobre stosunki z rodziną Pana Młodego, a coś nowego ma gwarantować dostatnie i bogate życie Młodej Pary. Możemy więc założyć starą, pożyczoną biżuterię, niebieską podwiązkę lub buty do ślubu itd. Z „nowym” jest najczęściej najmniejszy problem, gdyż kategorię tą spełnia najczęściej nowa suknia ślubna i buty.

Coś niebieskiego do ślubu

Wiele ślubnych przesądów związanych jest również z samą datą zaślubin. Powszechnie uważa się, że najlepsze miesiące na zawarcie związku małżeńskiego to te, które mają w sobie literę „R” czyli: czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień. Największe szczęście przynosi podobno ślub w Karnawale lub w okresie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Z kolei pecha może nam przynieść ślub w maju, listopadzie lub w dniu 1 kwietnia. Jeśli przywiązujecie do tego dużą wagę to dokładną datę ślubu możecie na przykład skonsultować z wróżką. Obecnie można to zrobić nawet online chociażby za pośrednictwem strony http://www.szklanakula.tv.

Kilka wróżb i przesądów wiąże się także z suknią ślubną. Najbardziej popularny z nich, mówi o tym że Pan Młody nie powinien oglądać Panny Młodej w sukni ślubnej przed samą ceremonią. Co więcej przyszły mąż nie powinien nawet pomagać przy wyborze sukni do ślubu. Z kolei Panna Młoda powinna pamiętać o tym, że suknię ślubną należy przymierzać tylko i wyłącznie jeśli jest taka konieczność (na przykład przymiarka). Ubieranie sukni przed ślubem tylko dla przyjemności może bowiem przynieść pecha. Sukni ślubnej nie powinny również przymierzać młodsze siostry Panny Młodej gdyż ryzykują one, że nigdy nie wyjdą za mąż.

Obrączki ślubne to również temat wielu wróżb i przesądów. Symbolizują one dozgonną lojalność, wierność i miłość. Aby nie sprowadzić na siebie pecha nie powinno się zakładać obrączek przed ślubem. Mówi się też, że Panna Młoda nie powinna także za obrączki płacić. Pecha może oznaczać również upadek obrączki na ziemię w trakcie samej ceremonii ślubu. To nieszczęście można jednak odwrócić jeśli obrączkę podniesie świadek, ksiądz lub ministrant. Pod żadnym pozorem nie powinni jej podnosić Państwo Młodzi.

Obrączki ślubne

To tylko kilka najpopularniejszych ślubnych wróżb i przesądów. Wiele innych występuje tylko w określonych regionach. To czy te przesądy mają dla Was znaczenie zależy już tylko i wyłącznie od Was. Jednak przestrzeganie wielu z nich nic nas nie kosztuje, a kto wie być może przyczyni się do naszego szczęścia i wielu lat zgodnego małżeństwie.

Zdjęcia pochodzą ze stron:
ipunya.com
goweddingshoes.com

Joanna

Joanna

Miłośniczka czworonogów zakręcona na punkcie dnia, w którym mówimy sakramentalne "TAK".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *