Zwyczaje weselne aktualne do dziś

Jedni uważają je za tradycje, kiedy inni za zwykły zabobon, jednak zdecydowana większość podchodzi do nich z dużą dozą dystansu – staropolskie zwyczaje, bez których tradycyjne wesele byłoby niemożliwe.

Zapewne każdy z nas zapytany o stałe elementy każdego wesela bez większego namysłu wymieniłby powitanie świeżo upieczonych małżonków chlebem i solą, rozbijanie kieliszków po szampanie poprzez rzucenie ich za siebie czy oczepiny z elementami zabawy o północy. To detale, bez których nie wyobrażamy sobie przyjęcia weselnego. Ale czy aby na pewno wszyscy je lubią i akceptują?

Szczęścia i pomyślności

Wszystko zaczyna się już po wyjściu z kościoła. Młoda para obsypywana jest ryżem, co ma im przynieść szczęście. Zaraz potem rozpoczyna się składanie życzeń, kiedy to do pary młodej podchodzi każdy z osobna i składa najszczersze życzenia. Nie każdy lubi ten element uroczystości, gdyż niektórzy uznają składane życzenia za sztuczne i nieszczere, jednak mimo wszystko rzadko kiedy młodzi decydują się go pominąć. Raczej jest to niespotykane.

Zabawy na weselu

Często pary młode decydują się na skorzystanie z usług wodzireja, który zajmie się prowadzeniem rozmaitych zabaw zarówno dla młodszych jak i tych starszych. Za najpopularniejsze zabawy weselne uznaje się pociąg, sznurek z ubrań czy zabawę w baloniki. Ale stare, doskonale znane wszystkim zabawy zamieniane są na nowsze, które również wielu osobom przypadają do gustu. Kwestia zabaw pozostaje do ustalenia między prowadzącym wesele wodzirejem a młodą parą.

Podziękowania dla rodziców

Podobnie jak w przypadku życzeń, ten moment musi znaleźć się podczas uroczystości weselnej. Choć jest on mocno stresujący zarówno dla młodych, jak również dla ich rodziców to mimo wszystko nie powinno się go pomijać. Należy z głębi serca podziękować rodzicom za trud wychowania, miłość, troskę, a także pomoc w organizacji wesela. Jest to dobry moment, aby obdarować rodziców drobnym upominkiem.

Bramy na drodze

Robi się je zdecydowanie rzadziej niż kiedyś, ale jednak. Zazwyczaj znajomi pary młodej blokują jej przejazd, a odblokowanie drogi można wyegzekwować za symboliczną butelkę mocnego trunku. W niektórych rejonach kraju odbywa się jeszcze wykupywanie pani młodej. Dopiero po tym, gdy panu młodemu uda się zdobyć ukochaną, mogą wsiąść do wynajętego przez siebie samochodu ślubnego (np. https://slubwesele-ns.pl/) i pojechać do kościoła lub urzędu stanu cywilnego by dać początek nowej drodze życia.

Zwyczaje ślubne

Joanna

Joanna

Miłośniczka czworonogów zakręcona na punkcie dnia, w którym mówimy sakramentalne "TAK".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *